Alsana

61 66 98 061

61 66 98 061

Zdrowie

Trening umysłu 60+. Jak ćwiczyć pamięć z podopiecznym?

Trening umysłu 60+. Jak ćwiczyć pamięć z podopiecznym?

Wiele osób twierdzi obecnie, że prawdziwe życie zaczyna się dopiero po sześćdziesiątce – jako argumenty podaje przejście na emeryturę i możliwość korzystania z wielu wygód i mnóstwa wolnego czasu. Bez dobrej pamięci i sprawnego umysłu nie będzie to jednak w pełni możliwe, dlatego zalecane są regularne ćwiczenia mające na celu zachowanie jak najlepszej pamięci i koncentracji.

Pamiętaj o systematyczności

Jeśli opiekujemy się osobą starszą i chcemy zaproponować jej ćwiczenia na koncentrację i poprawę pamięci, pamiętajmy o tym, że należy wykonywać je regularnie. Tylko systematyczna praca może przyczynić się do widocznych efektów. W innym wypadku ćwiczenia mogą zniechęcić seniora do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku, ponieważ będzie trwał w przekonaniu, że to i tak nic nie da. Nie dopuszczajmy zatem do tego, by nasz podopieczny zbytnio się rozleniwił i urządzajmy mu regularne treningi pamięci.

Zapomniane przyjemności

Pierwszym krokiem na drodze do odzyskania sprawnej pamięci przez naszego podopiecznego jest przypomnienie mu o czynnościach, które kiedyś sprawiały mu przyjemność. Ma to dwojakie zastosowanie. Po pierwsze, należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie łamigłówki logiczne, krzyżówki czy szachy, a zatem wszelkiego rodzaju gry, które wymagały skupienia i dobrej pamięci. Być może senior sam będzie chciał ponownie spróbować którejś z tych rozrywek; jeśli tak, pomóżmy mu, nie wtrącając się jednocześnie. Przynieśmy gazetę z krzyżówką czy wykreślanką, zagrajmy w szachy, ale nie podpowiadajmy i nie wyręczajmy podopiecznego, nawet jeśli rozwiązanie zagadki czy zaplanowanie następnego ruchu zajmuje mu dłuższą chwilę. Wspominanie starych rozrywek może mieć też inny aspekt – przy odrobinie szczęścia pobudzi seniora do uruchomienia całej lawiny wspomnień, co również stanowi świetny wysiłek umysłowy.

foto_blog_11

Quizy i zabawy

Nigdy nie traktujmy ćwiczeń pamięciowych jako rodzaju treningu, którego efekty są nagradzane lub karane. Wywieramy w ten sposób na podopiecznym niesamowitą presję, która często prowadzi do załamania psychicznego i poprawienia samopoczucia. Zamiast tego spróbujmy wymyślić parę gier i zabaw, które w przemyślany sposób będą zmuszały seniora do zwiększonego wysiłku umysłowego. Zawsze możemy skorzystać także z gotowych zadań, opracowanych przez profesjonalistów.

Oto kilka przykładów:

  • Zabawa w akronimy – polega na wybraniu kilka imion i utworzeniu z nich wspólnie z seniorem akronimu – musi on powstać z pierwszych liter wyrazów (np. akronim do Małgorzaty, Mirki, Artura i Adama może być słowo mama). Następnie, po upływie pewnej ilości czasu należy zapytać podopiecznego czy pamięta akronim oraz to, z jakich wyrazów został utworzony.
  • Rymonimy – świetne zadanie na ćwiczenie pamięci. Jak powszechnie wiadomo, dużo trudności w zapamiętywaniu sprawiają daty, dlatego warto postarać się wspólnie ułożyć wierszyk do daty mającej ważne znaczenie dla seniora.
  • Znajdź różnice– to na ogół zabawa bardzo lubiana przez starsze osoby i mająca na celu wzmocnienie ich koncentracji. Polega na znalezieniu przez podopiecznego różnic pomiędzy poszczególnymi obrazkami. Podobne zadania często zamieszczane są w różnego rodzaju tygodnikach.

Ulubione artykuły

+
Czym można zastąpić sól w potrawach?

Kuchnia

Czym można zastąpić sól w potrawach?

Zbyt duża ilość soli w przygotowywanych posiłkach może być niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób starszych. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji nadmiernego spożywania przyprawy może być choroba układu krążenia. Jak zatem zastąpić sól w potrawach,

Czytaj więcej
+
Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Niemczech?

Więcej

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Niemczech?

Okres świąteczny to wyjątkowy czas, także dla opiekunów i ich podopiecznych. Osoby, które wyjechały do pracy zagranicę, powinny szczególnie przestrzegać zwyczajów właściwych dla danego państwa, dzięki temu relacje między nimi a ich podopiecznymi będą jeszcze…

Czytaj więcej