Alsana

61 66 98 061

61 66 98 061

Więcej

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Niemczech?

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Niemczech?

Okres świąteczny to wyjątkowy czas, także dla opiekunów i ich podopiecznych. Osoby, które wyjechały do pracy zagranicę, powinny szczególnie przestrzegać zwyczajów właściwych dla danego państwa, dzięki temu relacje między nimi a ich podopiecznymi będą jeszcze bliższe. Jak świetują Boże Narodzenie Niemcy?

Adwent

Podobnie jak w Polsce, święta Bożego Narodzenia to jedno z najważniejszych świąt w całym roku. Podobnie jak w Polsce, pierwsze przygotowania rozpoczynają się wraz z nadejściem adwentu. W Niemczech bardzo mocno jest zakorzeniony zwyczaj dekorowania domu – powszechne są adwentowe wianki, przystrojone świeczkami i fioletowymi wstążkami. Nasi zachodni sąsiedzi często dekorują również okna – ustawiają w nich światełka, a na szyby naklejają gwiazdki i różne figury z papieru. Niezwykle popularny jest kalendarz adwentowy, który bardzo często jest kupowany również w Polsce.

Podczas adwentu w Niemczech odbywa się wiele kiermaszy bożonarodzeniowych, które są coraz popularniejsze także nad Wisłą. Na kiermaszach można zakupić przede wszystkim mnóstwo ozdób, prezentów i dekoracji; wiele osób przyciąga widok świątecznych pierniczków i innych bożonarodzeniowych przysmaków. Jeśli jest taka możliwość, warto wybrać się ze swoim podopiecznym na jeden z licznie organizowanych jarmarków – dzięki temu na pewno poczuje magię świąt.

Kolacja wigilijna

Ważnym (chociaż nie tak ważnym jak w Polsce) punktem świąt Bożego Narodzenia jest kolacja wigilijna. Należy jednak pamiętać, że niektóre zwyczaje z nią związane są zupełnie inne. Na przykład wszyscy składają sobie życzenia rozpoczynając od zwrotu „Frohe Weihnachten”, nie łamią się także opłatkiem. Co ciekawe, różnokolorowe paczki, zamiast pod choinką, są zazwyczaj poukładane na stole, a pod każdym talerzem można znaleźć symboliczny pieniążek, który ma przynosić szczęście i pomyślność na następny rok.
Jeśli chodzi o potrawy, zaskoczeniem może być pieczona gęś lub kaczka zamiast postnego karpia. Warto również pamiętać o tym, że na wigilijnym stole znajduje się dziewięć potraw, a nie tak jak w Polsce – dwanaście. Króluje smażona kiełbasa z kapustą, a na deser podawane są ciasteczka imbirowe, strucla bożonarodzeniowa i ciasto drożdżowe, najlepiej z dużą ilością bakalii.

Podczas kolacji śpiewane są kolędy takie jak „O Tannenbaum” (wesoła kolęda o choince), Stille Nacht (odpowiednik polskiej „Cichej nocy”) czy „O du frohliche” (dosłowne tłumaczenie brzmi „O błogosławiony”). Niemcy zresztą bardzo dużą uwagę przykładają właśnie do wspólnego muzykowania i kolędowania, które pomaga podkreślić świąteczną atmosferę.
Co ciekawe, w Niemczech nie obchodzona jest pasterka – msze świąteczne odbywają się raczej w godzinach popołudniowych.

Wspólne święta z podopiecznym

Mając na uwadze wyżej wymienione tradycje i zwyczaje świąteczne, warto zastanowić się, w jaki sposób zorganizować święta Bożego Narodzenia dla podopiecznego. Należy pod uwagę wziąć dwa warianty – taki, w którym starsza osoba spędzi święta z rodziną oraz taki, gdy opiekun będzie jedynym towarzyszem.
Jeśli podopieczny może spędzić święta w domu rodzinnym dzieci lub rodzeństwa, pracy jest oczywiście dużo mniej, ale mimo to warto stworzyć świąteczną atmosferę w mieszkaniu starszej osoby jeszcze na początku grudnia. Bardzo dobrym pomysłem jest przede wszystkim udekorowanie domu, w szczególności okien. W przygotowanie ozdób można zaangażować samego podopiecznego. Świetnym pomysłem jest również wizyta na jarmarku świątecznym czy upieczenie imbirowych ciasteczek, które podopieczny będzie mógł wziąć ze sobą.

Jeśli jednak opiekun będzie jedynym towarzyszem starszej osoby podczas świąt, to warto zadbać o wszystkie możliwe aspekty – tradycyjne potrawy wigilijne (właściwe dla Niemiec!), drobne zwyczaje (pieniążek pod talerzem, prezenty na stole) czy nawet kolędy (dobrze nauczyć się chociaż dwóch lub trzech, by móc wspólnie je zaśpiewać z podopiecznym). Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Opiekun powinien dołożyć wszelkich starań, by także starsza osoba mogła poczuć świąteczną atmosferę.

Ulubione artykuły

+
Sylwestrowo – noworoczne zwyczaje w Niemczech

Więcej

Sylwestrowo – noworoczne zwyczaje w Niemczech

Po świętach nadchodzi czas oczekiwania na Nowy Rok. To także niezwykle ważny okres, w którym opiekun nie powinien zostawiać swego podopiecznego samego. Warto jedynie pamiętać, że tak jak w przypadku świąt Bożego Narodzenia, sylwestrowo-noworoczne zwyczaje...

Czytaj więcej